ART STREFA 2020

PODSUMOWANIE

II edycja ArtStrefy – interdyscyplinarnych warsztatów dla dzieci i młodzieży już za nami. Rok 2020 z wiadomych względów nie był najłatwiejszym, jeśli chodzi o organizację wydarzeń, dlatego jako organizatorzy musieliśmy nieco zmienić formułę tegorocznej edycji. Z racji, że I edycja ArtStrefy była wydarzeniem towarzyszącym Strefie Chwały Festiwal, które co roku odbywa się na Placu Papieskim w Starym Sączu, tegoroczne warsztaty musiały zostać przeniesione w inne miejsca, gdyż Strefa Chwały odbywała się w formie online.

W związku z tym część warsztatów odbyła się w Otwocku w dniach 3-5 lipca. Były to warsztaty fotograficzne, warsztaty muzyczne dla najmłodszych oraz warsztaty montażu, postprodukcji i video-art.

ART STREFA 2020

Warsztaty fotograficzne

Warsztaty fotograficzne poprowadził Piotr Babisz – wielki pasjonat fotografii. Posiada wieloletnie doświadczenie w fotografowaniu, przede wszystkim portretów i eventów. Doskonalił swój warsztat w NIKON POLSKA oraz u takich specjalistów jak Katarzyna Widmańska, Gregor Laubsch, Jakub Kazimierczak. Dzięki fotografii czuje, że może patrzeć tam gdzie wzrok nie sięga, chwytać ulotne chwile i prawdziwe emocje i zamykać je w kadrze, gdzie pozostaną już na zawsze. Właśnie to próbował przekazać uczestnikom warsztatów, którzy z wielką pasją i zapałem przystąpili do zajęć, a ulotne chwile uchwycili za pomocą smartfonów. Warsztaty bowiem miały na celu nauczyć uczestników robienia artystycznych zdjęć również telefonem.

ART STREFA 2020

Warsztaty muzyczne 

Warsztaty muzyczne z założenia przeznaczone dla najmłodszych dzieci, przyciągnęły również te nieco starsze. Wszystko to za sprawą bum bum rurek, cieszących się sporym zainteresowaniem oraz wspaniałej prowadzącej. Grażyna Winiarz – bo o niej tu mowa – pracuje jako pedagog szkolny w szkole średniej. Dodatkowo jest chórzystką, dyrygentem i opiekunem chóru Jednego Serca Jednego Ducha. Posiada duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć muzycznych dla najmłodszych, co dało się również zauważyć podczas tegorocznych zajęć – pełnych radości, pasji i dobrej muzyki!

ART STREFA 2020

Warsztaty montażu, postprodukcji i video art

Warsztaty montażu, postprodukcji i video art poprowadził Grzegorz Juziak. To filmowiec, operator obrazu i montażysta. Od wielu lat zajmuje się zawodowo realizacją różnych form filmowych: dokument, reportaż, produkcje muzyczne oraz reklamowe. Zajmuje się tworzeniem treści do internetu oraz dla telewizji. Poza pracą w filmie od wielu lat pracuje jako realizator dźwiękowy w Radiu Jasna Góra. Zajęcia, które poprowadził cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci i młodzież poznały tajniki pracy z kamerą, jak również pracy nad materiałem w profesjonalnych programach.

ART STREFA 2020

Warsztaty z graffiti

Poza Otwockiem, udało się także część zajęć zorganizować w Starym Sączu – w miejscu, w którym pierwotnie miała się odbyć cała ArtStrefa. Były to warsztaty graffiti. Poprowadził je Mariusz Brodowski, znany jako Mgr Mors. Jest to artysta, malarz, twórca murali, działacz społeczny, animator, edukator. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Wydział w Cieszynie Kierunek: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalizacja malarstwo. Podczas warsztatów uczestnicy uczyli się wykonywania prac w różnych stylach w ramach techniki graffiti, a także malowali swoje prace pod okiem instruktora. Efekt tych prac naprawdę robi wrażenie!

Ostatnie warsztaty w ramach tegorocznej ArtStrefy to zajęcia z tańca Hip Hop, które poprowadziła Julia Starzyk – Instruktor Hip Hop. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku 6 lat. Z kulturą HIP HOP związana od 2015 roku. Jest wszechstronną tancerką, związaną z wieloma stylami tanecznymi. Szkoli się u najlepszych instruktorów z Polski jak i z zagranicy w stylach Street Dance. Zajęcia te odbyły się przez platformę ZOOM. Było to nowe doświadczenie, ale z pewnością spełniło swoją rolę. Uczestnicy mogli nauczyć się tańczyć, w zasadzie nie wychodząc z domu lub odpoczywając na wakacjach – w jakimkolwiek miejscu w Polsce czy za granicą.

Czekamy już na kolejne edycje ArtStrefy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ze wszystkimi warsztatowiczami przy okazji Strefy Chwały Festiwal w Starym Sączu. Tegoroczna edycja również miała swoje plusy, jednak bardzo ważny jest również aspekt integracyjny. Realizacja wszystkich warsztatów w jednym miejscu i czasie to dodatkowy atut pod względem integracji wszystkich uczestników – niezależnie jaką dziedzinę artystyczną wybiorą.

ART STREFA

Kontakt

9 + 12 =